Мотото на книгата „Кислородът. Програмата Oxygen Advantage“ е „Постигнете повече с по-малко усилия!“. Става дума за научно изследвани и потвърдени техники за по-правилно дишане, т.е. контролиране на нивото на кислород и въглероден двуокис в тялото. Свикнали сме да мислим, че поемането на повече кислород е гаранция за добро здраве. Тук обаче става ясно, че е точно обратното – намаляването не само на излишъците приемани калории, но и на излишъците кислород чрез задържане на дъха укрепват здравето и са фактор за дълголетие. Тестът за нивото на кислород в тялото (BOLT) пък ви ориентира доколко ефективно тялото ви го оползотворява.
Упражненията за леко дишане, простичко и ясно обяснени в книгата, симулират тренировка на голяма надморска височина – техника, използвана от морски тюлени и професионални спортисти, целяща увеличаването на издръжливостта и загубата на тегло и стимулираща жизненоважното функциониране на червените кръвни клетки. Сред големите плюсове са още подобреният сън и състояние на сърдечносъдовата система, повишената енергия и концентрация, добрите спортни резултати и пр.
Можем ли да се доверим на техниките, разработени от Патрик Макюън? Най-добрият начин, естествено, си остава да бъдат лично изпробвани. Инак авторът, след като дълго е викал неволята, с този начин на дишане е преодолял астмата си. Обучил е над 5000 души – включително олимпийски шампиони и професионални спортисти. Негов последовател, също преодолял сериозни здравословни проблеми чрез Програмата Oxygen Advantage, е авторът на книгата „Всеки наш дъх“.
Тук предлагаме едно упражнение за нормализиране на дишането, което успокоява ума.
„Когато сте стресирани“, призовава авторът, „спрете да дишате“! А сега де!
Впрочем всеки сам ще прецени дали да диша дълбоко или леко, когато е в критична ситуация. Нашата работа е да предложим обоснован избор.
***
ПОДОБРЕТЕ ОРОСЯВАНЕТО НА МОЗЪКА С КИСЛОРОД
Напълно нормално е спортистите да са нервни преди състезание. Но докато малко нервност ни поддържа нащрек, прекаленото напрежение може да предизвика хипервентилация, а това намалява оросяването на мозъка с кислород. Може и да не държите изпит, но без съмнение бодрият ум, концентрацията и нормалните когнитивни функции са реквизити за добро представяне.
Освен че трябва да следите дъха си и да наблюдавате тялото си, следното Упражнение за нормализиране на дишането е много полезно за успокояване на ума. Когато сте стресирани, спрете да дишате! Това помага и за възстановяване от физическо натоварване и повишава BOLT показателя [Тест за нивото на кислорода в организма]. А високият BOLT показател ще ви помогне да неутрализирате нервността.
- Направете серия кратки задържания на дъха, като се водите от следните инструкции:
- Поемете си съвсем малко количество въздух леко и безшумно през носа.
- Задръжте го за 2–5 сек.
- След всяко задържане дишайте нормално около 10 сек. Не се опитвайте да коригирате дишането си.
- Продължете да редувате кратки задържания на дъха с нормално дишане в рамките на 10 сек.
- Правете упражнението поне 15 мин.
Ако BOLT показателят ви е под 20 сек в състояние на покой, това означава, че страдате от хронично прекомерно дишане. За да постигнете оптимална дихателна ефективност, сърдечносъдово здраве и оросяване на тъканите и органите с кислород, ви е нужен BOLT резултат от поне 40 сек.
Изследователите са стигнали до извода, че хипервентилацията оказва значително влияние както върху умственото представяне, така и върху физическите способности. Експеримент, изследващ необясними самолетни катастрофи, тествал способността на пилотите на бойни самолети да използват координационен апарат след кратък епизод на прекалено дишане. Резултатите показали, че умственото представяне се влошило с 15–30%, а концентрацията на въглероден двуокис в кръвта спаднала значително. Друго изследване пък установява, че хипервентилацията намалява артериалната концентрация на въглероден двуокис, а в мозъка настъпват физиологични промени, които водят до виене на свят и проблеми с концентрацията17. Учените открили, че намалените нива на въглероден двуокис значително влошават резултатите, при които се изисква внимание, прогресивно забавят времето за реакция и увеличават броя на грешките.
Симптомите на хипервентилация и тревожност са подобни и е установено, че в някои случаи дори са свързани. Изследване на Катедрата по психология и статистика в Университета в Олбани, Ню Йорк, стига до извода, че при студентите с висока тревожност нивата на въглеродния двуокис са по-ниски, а честотата на дишането е по-висока, отколкото при студентите с ниска тревожност18. Резултатите не са изненадващи, ако вземем под внимание ефектите на хипервентилацията: виене на свят, главоболие, болки в гърдите и замаяност. Тревожността ли води до хипервентилация, или хипервентилацията предизвиква тревожност? Както вече знаем, хипервентилацията намалява концентрацията на въглероден двуокис в кръвта. Това води до стесняване на кръвоносните съдове и намалява доставката на кислород към мозъка. Мозъкът, лишен от кислород, е по-лесно възбудим и раздразним, а когато е задръстен от мисли, с които човек се самонавива, веднага се стига до тревожност. Едното води до другото и по този начин сами се завъртаме в омагьосания кръг.
Ясно си спомням един от последните изпити в Тринити колидж в Дъблин. В усилието си да се отпусна реших набързо да се разходя преди изпита и докато вървях, поемах огромни глътки въздух с широко отворена уста. По онова време така и така дишах тежко, така че от това допълнително напомпване с въздух веднага ми се зави свят. Тогава съвсем не знаех, че тревожността и съзнателните ми усилия да дишам дълбоко, за да се успокоя, всъщност лишават мозъка ми от кислород – определено не най-идеалната рецепта за моментите, в които се изисква добра концентрация и съобразителност.
Често пъти, съвсем несъзнателно, същото правят и спортистите, без дори да го разбират. Обаче по-голямата част от тях дори са твърдо убедени, че поемането на големи глътки въздух е в тяхна полза. Макар и да го вярват, невинаги осъзнават, че наистина го правят. Прекомерното дишане никога не подобрява спортните постижения, а ако искате да разгърнете пълния си потенциал, се изисква адекватно оросяване на мозъка с кислород.
Към книгата „Кислородът. Програмата OXYGEN ADVANTAGE“
Към „Бързо отслабване без диети“ (откъс от „Кислородът…)