Здравето на сърцето, връзката му с храненето и близкият крах на мазни pharma-митове

Здравето на сърцето, връзката му с храненето и близкият крах на мазни pharma-митове

За другия (след GAPS) бестселър на д-р Наташа Кембъл-Макбрайд, д.м., „Здравето на сърцето минава през устата“

Когато вътрешен (за конвенционалната медицина) човек  като д-р Наташа се обърне срещу постулати на образователната система, която я е обучила и отчувала като лекар, читателите и пациентите заставаме нащрек. Още повече наостряме уши, когато препратките към замислите на „Майката Природа“ са основна бойна единица в доказването на твърдения, болезнени за същата тази медицина, защото идват от дипломиран с отличие невролог и неврохирург с второ образование по нутрициология и с докторати в двете области. Още отеква – и дълго ще е така – ефектът от култовия й бестселър „GAPS. Синдром на храносмилателната система и психиката“ за нейната успешна методика на лечение чрез диета на психични отклонения и състояния като депресия, биполярно разстройство, дислексия, диспраксия, шизофрения, епилепсия, аутизъм и пр.

Що е липидна хипотеза; кой, как и защо се облажва покрай мазната изгода от мита за нея

На прицел в „Здравето на сърцето минава през устата“ е т.нар. липидна хипотеза и връзката й с атеросклерозата и исхемичната болест на сърцето, респ. инфаркта на миокарда. (Да вдигнем палец за сполучливия превод на оригиналното заглавие „Put your heart in your mouth”). Как възниква и защо води бащина дружина допускането, че хранителните мазнини – най-паче холестеролът – причиняват сърдечни заболявания, и респ. избягването им ни предпазва? Какви изгоди носи въпросната хипотеза и кои са техните реципиенти? Къде в схемата е приклещен клетият пациент? И… какво следва?

Аргументи и факти срещу митове и легенди

Почтена и полемична както винаги, когато на фокус е човешкото здраве, зачеването и отглеждането на здрави деца – бъдещи мислещи човеци, д-р Наташа доказва, че конвенционалната медицина всъщност не е наясно нито с точната причина за възникването на атеросклерозата, нито с начина за нейното лекуване. Дали пък и липидната хипотеза няма да се окаже поредният пример за „практики, увеличаващи страданието и съкращаващи живота“, с които изобилства историята на медицината? Или дори най-голямата научна измама на всички времена?

Колкото миловидна и блага, толкова и непреклонна; безспорен професионалист с остър ум и живо чувство за хумор, д-р Кембъл-Макбрайд ни съветва да внимаваме, когато става дума за куп „доказани научни истини“. Ето една незначителна част от акцентите в книгата: Що е холестерол, за какво служи, каква е причината за повишаването му? И защо в последните години двупартийният модел на „добрия“ и „лошия“ холестерол се разми до „добрия“, „добрия лош“ и  „лошия лош“ такъв? Какво произтича от прекомерната употреба на липидопонижаващите лекарства (статини), които лекарите предписват най-много след болкоуспокояващите? Защо ни докараха да мислим, че холестеролът ни никога не е „достатъчно нисък“, а в същото време хипотезата за връзката липиди – сърдечни заболявания е „най-голямата научна измама на нашето време“? Каква е връзката между холестерола и работата на мозъка, безплодието, повишената агресивност и ускорената деменция например? Ами ако ракът на кожата не се причинява от слънцето? Причината за дефицит на магнезий в организма? Най-важното за солта, транс- и хидрогенираните мазнини, соята и т.н. и т.н.

Освен естествените процеси в организма, причините за тяхното нарушаване и задължителните в случая манипулации, в книгата са осветени атеросклерозата – същност и причини; стъпки за предотвратяване на атеросклерозата, инфаркта и инсулта; нагласите като предпоставка за физическо благополучие; сродни проблеми, преодолими по естествен път. Тук, както и в GAPS, са приведени изпитани готварски рецепти. И още…

Има и светъл лъч. Обикновено на човечеството му трябвали около 50-60 години, за да развенчае погрешна научна хипотеза. Иде часът, убеждава ни д-р Макбрайд, и на липидната такава, която се ражда в лъжа през 50-те години на миналия век. 

Умната!

85% от имунната ни система се намират в храносмилателната ни система, твърди д-р Наташа. Така че, първо, да внимаваме какво слагаме в устата си и, второ, да спрем да замърсяваме тялото си. Проблемът е, че знанията и за двете изискват непрекъснато да се следят новите научни открития, да се възприемат критично (доколкото е възможно) и … човек да се определи на кого да вярва. Толкова противоречиви, да не кажа взаимнопротивоположни и звучащи еднакво аргументирано хипотези излизат, че наистина можем да се удавим в това, може би нарочно подквасвано, море от информация. Да се чудиш и маеш…

Ако се ориентираме правилно, току-виж разберем и как да докажем научно корелацията между акнето и ползването на сешоар, да речем.*

Дара Цветкова

*Задявката с изкуствено доказани „научни истини“ е на д-р Наташа – Д.Ц.

Допълнителна информация

Към „Здравето на сърцето минава през устата
Откъси от „Здравето на сърцето минава през устата“
Откъси от „GAPS. Синдром на храносмилателната система и психиката“
Д-р Наташа за млякото

Още от Мнения за книги

Предговор: „За архитектурата“ на Витрувий

Елена Йонкова, преводач на текста от латински

Единственото произведение за теорията на античната архитектура и по-специално за архитектурата и строителната техника на Древен Рим, достигнало до наши дни, е прочутият трактат...

Витрувий и неговата вселена

Проф. д-р арх. Георгий Станишев за класическия труд на Витрувий „За архитектурата“

Никога не чета книгите, които трябва да тълкувам... За да не се повлияя...

Оскар Уайлд

Текстовете, написани върху книгата на Витрувий, многократно...

ЗАЩИТА ОТ ИНФЕКЦИИ е наръчник за заразно здраве. Вече на пазара

Универсален боец в свят на истински и мними заплахи ни изпраща д-р Рюдигер Далке

Защита от инфекции е може би най-комплексният труд, издаден за рекордно кратко време в началото на епидемията от Ковид-19. На 160 страници, само за...

Електронен бюлетин на издателството КИБЕА