Как да успокоим „втория мозък“: Упражнение за слънчевия сплит

Из „Цялостна система за самолечение. Даоистки техники за възстановяване на жизнеността“

Как да успокоим „втория мозък“: Упражнение за слънчевия сплит

Една от любимите ни книги, заслужила общото ни признание с ясно поднесеното дълбоко познаване на даоизма в контекста на сложното ни време. Както при всяко източно духовно направление, и тук е напразен всеки тромав опит да се отдели  философията от практиката, т.нар. вътрешни упражнения. Във взаимното им проникване се коренят практиките (впрочем повечето – лесни за изпълнение), от които всеки според проблемите си може да състави свой собствен лечебен комплекс.

Според дао външните упражнения, свързани единствено с физическо натоварване, изчерпват енергията на органи и системи, без да я възстановяват, следствие от което са  болестите и преждевременното остаряване. Оттук и тезата: С външни, но без вътрешни упражнения не бива, само с вътрешни – може.

Плод на доказано ефективна хилядолетна лечебна традиция, „Цялостна система за самолечение“ представлява изчерпателна, но стегнато и ясно структурирана и написана енциклопедия на даоистки  техники за постигане, възвръщане и поддържане на жизнеността на тялото и ума.

Тук сме избрали упражнение за успокояване на „втория мозък“, който се намира в корема. Древните даоисти винаги са знаели, че нервната система е свързана не само с главния, но и с друг мозък – слънчевия сплит, който изобщо не му отстъпва по значимост.

***

УПРАЖНЕНИЕ ЗА СЛЪНЧЕВИЯ СПЛИТ

[…] Знаем, че цялото тяло се задвижва от нерви. Всеки път обаче, когато стане въпрос за нервите, ние неизменно ги свързваме единствено с главния мозък, без да разсъждаваме повече. Древните даоисти отиват по-нататък. Те свързват нервната система с друг „мозък“ и твърдят, че този нервен център, който се намира в корема, е не по-малко важен от главния мозък.

Съвременният анатомичен израз за нервния център в коремната област е т.нар. „слънчев сплит“. Съставен от огромно количество нервни клетки, слънчевият сплит се намира в центъра на гръдния кош – под сърцето и зад стомаха. Слънчевият сплит е много по-близо до коремните органи, отколкото главния мозък, от него излизат много нерви, които директно се свързват с тях. Би могло да се каже, че връзката между слънчевия сплит и коремните органи е дори по-пряка и тясна, отколкото с главния мозък. Ето защо даоистите наричат слънчевия сплит „коремен мозък“.

Той отговаря за поддържането и уравновесяването на функциите на вътрешните органи. Съществуването му се усеща ясно, когато в ежедневния си живот човек изпитва гняв, щастие, мъка, тъга, любов, омраза и други емоции – всички те произтичат от вътрешните органи. Чувствата се пораждат, когато в даден орган има смущения или когато той не функционира правилно, но me се усещат в слънчевия сплит и по-късно се изразяват чрез физиологични реакции. Когато се появи някакво чувство, задачата на слънчевия сплит е да възвърне равновесието между органите и да възстанови правилната функция на органа. Това е процес на борба, която се усеща мъчително в слънчевия сплит.

В съзнанието на даоистите създаването и възприемането на чувствата са функции на коремната област, а не на главния мозък. Главният мозък е като библиотека, в която се съхраняват всички данни (жизнен опит, образование, познания и др.). Той работи точно като компютърен център.

Функциите на слънчевият сплит всъщност засягат всички органи в коремната област. За даоистите възбудата е свързана със сърцето; гневът – с черния дроб; тревогата – с далак-панкреаса; мъката – с белите дробове и страхът – с бъбреците. В съответствие с теорията на петте елемента прекалената възбуда уврежда тънките черва, половите органи, сърцето и кръвоносните съдове; прекаленият гняв – нервната система, черния дроб и жлъчката; тревогата или притеснението – мускулния тонус, стомаха и далак-панкреаса; мъката или тъгата – белите дробове, дебелото черво, кожата и косата, а страхът – костите, бъбреците и пикочния мехур. Това не означава, че чувствата са вредни за органите. Те са дадени от бога противодействия, които регулират слънчевия сплит.

Когато слънчевият сплит е в добро състояние, всичко останало по веригата, включително органите, извлича полза. Следователно, ако вътрешните органи са здрави и уравновесени, чувствата съвсем естествено ще бъдат уравновесени и спокойни. Спокойните чувства не могат да бъдат предизвикани насила от мислите чрез главния мозък. Спокойното поведение идва не от мислите, а от вътрешния мир.

Когато слънчевият сплит е здрав, органите могат веднага да се възстановят от стреса и напрежението и да започнат да работят нормално. Когато обаче равновесието е нарушено, се появяват следните проблеми: безсъние, високо кръвно налягане, сърдечносъдови заболявания, смущения в работата на сърцето и инфаркт, хроничен бронхит, инфекция на дванадесетопръстника, язва, гастроентерит, гастрит, запек, диария, липса на изсмукваща способност (от тънките черва), менструални спазми и свързаните с тях проблеми, импотентност и др.

Как може да бъде нарушено равновесието на слънчевия сплит? Според теорията на даоистите за двата мозъка нормалните новородени бебета имат повече функции в коремния мозък, отколкото в главния. Техният главен мозък е „празен“, без информацията, която възрастните смятат за критична за оцеляването, но въпреки това те почти не страдат от здравословните проблеми, които нападат и убиват възрастните. С постепенното натрупване на жизнения опит и изкуственото обучение главният им мозък постепенно се развива. Тъй като някои общества ценят високо огромните запаси от факти в паметта и съответно наблягат повече на непрекъснатото мозъчно (рационално), отколкото на вътрешното (емоционално) развитие, функциите на коремния мозък постепенно се забавят или потискат. Резултатът от насочването на вниманието към мозъка е грамадна библиотека от запаметена информация (главният мозък става все по-голям), вследствие на което се появяват редица физически и психически проблеми. Това са така наречените съвременни болести, които бяха изредени по-горе. С други думи, чрез отричане от истинските си чувства хораma неразумно прекъсват функциите на слънчевия си сплит, с което пречат на работата на техните органи и съкращават живота си. Основен външен белег на атрофирания слънчев сплит и свързаните с него заболявания е разтегнатият корем. Натрупването на мъртви клетки, отпадъци и мастни тъкани показва, че слънчевият сплит е в един от различните стадии на атрофия. Разширеният корем и скритите смущения, свързани с него, никога не се срещат при жизнените малки деца.

Истинските чувства са концентрирани в слънчевия сплит, а не в мозъка. Мозъкът само регистрира спомена за дадено чувство. Погрешно е, че ни учат да използваме възможностите на разсъдъка си – т.е. мозъчната рационалност, – за да потиснем чувствата си. Като потискаме чувствата си, ние пречим на слънчевия сплит да функционира нормално. Според един от законите на физиката, там, където има най-силно налягане, вероятността за експлозия е най-голяма. Ако продължаваме да потискаме чувствата си, физическите и психологични бомби с часовников механизъм, които залагаме, ще избухнат и всичко, към което сме се стремили (хладен рационален разум и предполагаемия успех, който той води след себе си), ще бъде загубено. Когато органите, които дават живот на тялото, престанат да функционират, фактите, които са запаметени в мозъка, се объркват и смесват и мъдростта и интелигентността загиват. Като наблюдаваме днешното общество, разбираме, че използването на разума за потискане на чувствата е безсмислено. В действителност тази практика е довела до осезаемо нарастване на броя на физически и психически болни хора.

Според даоизма използването на разсъдъка за потискане на истинските чувства не е решението на проблемите. В глава 55 на „Дао-Дъ дзин“ Лао-дзъ казва, че „за да постигне здраве и дълголетие, човек трябва да се научи да се връща към детството си“. Основният момент е, че за да се улови отново или за да се поддържа младостта, трябва да се развие коремният мозък. Най-малкото двата мозъка трябва да бъдат еднакво развити.

Това се постига със следните стъпки:

  1. Като уравновесим органите си в съответствие с теорията на петте елемента.
  2. Като засилим коремния си мозък така, че да може да издържа на по-голямо емоционално напрежение. Тази теория коренно се различава от повечето педагогически и религиозни учения, но тя представлява една от най-великите тайни на даоизма.

И така, повечето религиозни и обикновени педагогически институции учат хората да потискат чувствата си чрез разсъжденията, логиката и разума. Изкуствените разсъждения изглеждат логични, разумни и обективни на пръв поглед и те лесно се програмират в главния мозък. Когато обаче възникне сложен, заплетен проблем, те вече може да не са пригодни за конкретната ситуация. Човек не може да открие правилните напътствия за действие и изпитва объркване и чувство на безсилие. Ето защо често хората говорят за конфликт между сърцето и разума. Човек може да намери правилната насока, ако се вгледа в дълбоките и силни истински чувства.

Както посочихме в началото, според даоизма правилните, т.е. спокойните чувства, са винаги породени от здрави и уравновесени функции на вътрешните органи. Ако даден орган е свръхактивен, може да е трудно да се достигне до спокойствие или правилна насока.

В тази книга са дадени много упражнения, които описват методи за развитие и уравновесяване на вътрешните органи и следователно на двата мозъка, но Упражнението на жерава и неговите многобройни варианти най-пряко служат на тази цел.

Някои преподаватели по медитация учат хората да забавят мозъчната си активност, за да намалят стреса и напрежението. Медитацията има за резултат временно да спре разсъжденията на мозъка. Напоследък много организации осъзнават, че стресът и напрежението са най-големият враг на хората и препоръчват програми за медитация за съхраняване на здравето на своите членове. Има хора обаче, които са до такава степен погълнати от многобройни грижи и стремежи – мозъците им прекалено дълго са били програмирани да участват в конкурентната борба за преуспяване – че не са в състояние да забавят дейността на мозъка си. Ако тези хора попаднат в програма за медитация и са заставени да намалят скоростта на действие на мозъка си, резултатите ще бъдат катастрофални. Налагането на различен начин на действие на мозъка ще доведе до още по-голямо объркване и ще предизвика чувство на безсилие, в резултат на което стресът и напрежението ще се повишат още повече. В най-тежките случаи това може да доведе до шизофрения.

Дори ако медитацията за намаляване на стреса и напрежението се провежда правилно, това няма да укрепи по естествен начин слънчевия сплит и равновесието на двата мозъка никога няма да бъде постигнато.

Единственото решение за намаляване на стреса и напрежението не чрез забавяне на функциите на главния мозък, а чрез укрепване на слънчевия сплит без странични ефекти и чрез уравновесяване на двата мозъка, е Упражнението за слънчевия сплит. Оригиналното му име, дадено от даоистите, в превод означава „Огънят изгаря колелото“. „Огънят“ е чувството, а „колелото“ – слънчевият сплит. Според древните това упражнение укрепва истинските чувства в коремната кухина. Разпалването на „огъня“ ще помогне да „изгорят“ всички болести, свързани с тази област на тялото, включително диария, запек, отоци, дивертикулит, рак и други смущения.

За да не се претоварва мозъкът, е най-добре да се разпознават началните предупредителни знаци: главоболие, схванат врат, схванати рамене, объркване, халюцинации, забравяне или разсеяност. Главоболието е сигнал за умствено претоварване, което на свой ред сочи, че главният мозък не е в равновесие по отношение на коремния мозък. Схващането във врата и раменете показва, че нервите, който са в най-голяма близост с главния мозък, не са в състояние да се справят със свръхнатоварването му. Когато се появят горните симптоми, направете следното упражнение. То ще помогне както на временните, така и на дългосрочните ви проблеми, появили се в резултат на мозъчно-коремното неравновесие. Упражнението може да се изпълнява навсякъде и винаги.

Упражнение за слънчевия сплит – Цялостна с-ма за самолечение

  1. В седнало или изправено положение поставете двете си ръце върху корема. Гледайте пред себе си и поемете въздух. Почувствайте как въздухът разширява корема ви.
  2. Издишайте. Докато издишвате, използвайте ръцете си, за да избутате корема си нагоре и навътре. Докато изпълнявате тези движения, завъртете горната част на торса, главата и погледа си бавно, колкото можете по-наляво. В същото време завъртете таза си надясно.
  3. Вдишайте и се върнете в изходно положение. Докато правите това движение, нека ръцете ви бавно отпускат корема, като накрая просто леко докосват кожата.
  4. Издишайте отново. Докато издишвате обаче, завъртете бавно горната част на торса, главата и погледа си надясно. В същото време натискайте стомаха си навътре u нагоре, като завъртате таза си наляво.
  5. Докато вдишвате, върнете тялото си в изходно положение. Повторете упражнението от 4 до 36 пъти.

Забележка А: Броят на упражненията, които можете да изпълните, се определя от състоянието на врата и раменете ви. Ако чувствате схващане и болка във врата и раменете си, правете упражнението няколко пъти, докато болката изчезне. После можете постепенно да увеличите броя на повторенията.

Забележка Б: Когато правите упражнението, концентрирайте се върху слънчевия сплит, който е разположен под сърцето и зад стомаха. Колкото по-концентрирани сте, толкова резултатите от упражнението ще бъдат по-добри.

Поставянето на ръцете върху корема помага да се съсредоточите, а завъртането на врата отпуска нервите в него, раменете и главния мозък. Както се вижда, упражнението има за цел с едно движение да уравновеси и двата мозъка.

Един ден при мен дойде за консултация заместник-ректорът на известен университет. Положението му точно съвпадаше с това, възникващо при претоварване на мозъка; той страдаше от почти всички изброени по-горе неразположения. Беше преминал през няколко хирургически операции за коремните си проблеми. Половината му черен дроб не функционираше. Живееше благодарение на успокоителните хапчета и като вземем npeдвид и хапчетата за кръвно налягане, за сърдечните смущения, за безсънието и т.н., които взимаше, той се беше превърнал в подвижна аптека. Човекът си признаваше, че се чувства изтощен и физически, и психически.

Препоръчах му Упражнението за слънчевия сплит. След около седмица той дойде отново. Каза ми, че в началото не повярвал на простотата на упражнението, тъй като състоянието му продължавало от много години, а през последните седмици се влошавало непрекъснато, но въпреки това в продължение на една седмица той го изпълнявал точно. Когато половината от симптомите му изчезнали, той се убедил в ефикасността му, въпреки че неговият лекар не можел да повярва на очите си. Няколко дни по-късно лекарят му ми се обади по телефона, за да ме попита какъв метод, инжекции или хапчета съм предписал на неговия пациент, за да постигна такива резултати. Когато му казах какво е използвал пациентът му, той отвърна: „Извинявайте, но просто не мога да повярвам на това“. Два месеца по-късно разбрах, че заместник-ректорът се е възстановил дотолкова, че дори играл футбол със студентите си.

За да отпразнува новия си живот, той организира събиране, на което ме представи с думите: „Ето го моя спасител!“ Седем години по-късно той продължаваше да бъде в много добро здраве, въпреки че по думите му „не беше припарвал повече до хапчета“.

Към свързани текстове:
Цялостна система за самолечение - книгата
Цялостна система за човека като цяло
Пролет е. Да се стегнем! И да дишаме! Упражнения
Упражнение за белия дроб
Упражнение на тигъра

Още от Мнения за книги, Откъси от книги

Мъдрост в отношенията. За връзките и режима на оцеляване, за границите, посланията и...

Из „Истината, скрита у теб“. Автори: д-р Менис Юсри, Михай Морар

Книгата изследва проблеми, които всеки от нас възприема като уникални, отнасящи се само за собствения му живот, но които всъщност засягат всички ни. Представлява диалог – и...

Мъдрост в отношенията. За връзките и режима на оцеляване, за границите, посланията и...

Из „Истината, скрита у теб“. Автори: д-р Менис Юсри, Михай Морар

Книгата изследва проблеми, които всеки от нас възприема като уникални, отнасящи се само за собствения му живот, но които всъщност засягат всички ни. Представлява диалог – и...

Архив

Електронен бюлетин на издателството КИБЕА